Wednesday, December 30, 2009

www.youtube.com/watch?v=9HGA4dAHa18

Central Saint Martins College of Art & Design

http://www.youtube.com/watch?v=zMcmH1F6KSM

Kogu inglise disaini, moe, kunsti, fotograafia, arhidektuuri, graafika, filmi, animatsiooni jne õpingud toetuvad ühel asjal. Selleks on püha ja väga tähtis FOUNDATION COURSE. Ehk siis see tähendab, et sa ei saa lihtsalt minna ja apply'da neile aladele, siis kui sa tahad..lampi. Ei! Selleks et saada BA'd tegema, pead sa olema läbinud Foundation Coursi, mis kestab aasta aega ning õpingud toimuvad samuti kõikides nendes ülikoolides/kunstikoolides ning selle aasta aja jooksul proovid sa läbi kõik võimalikud erinevad kunsti ja disaini ja moe ja arhidektuuri jne seonduvad asjad ning aasta lõpus valid selle, milles tahad oma BA teha ja teed lõputöö..ja voila! foundation course läbitud. See kõlab vb veidi nagu tegu oleks mingisuguse KURSUSEGA..a la mida saab koguaeg võtta ja teha.. kuid tegelikult on lood nii, et konkurents foundationile on kümme korda suurem, kui ühelegi BA'le..SEST kõik inimesed kes tahavad BA'd teha..ütleme 10st erinevast ainest..tahavad end mahutada kõigest ühele foundation coursile:)))

ma ei tahaks tekitada arusaamatusi, sest on koole ja degreesid kuhu saab väga vabalt ka foundationita..ma hetkel räägin ikka top ja tipp koolidest, sest seal ei vaadata sulle otsagi kui su applicationil foundation coursi ei seisa:)'

igaljuhul..mul mega hea meel, et pärispäris mitu tuttavat on võtnud ette foundation coursi applyida siit eestist ja mina isiklikult hoian vägaväga pöialt mu kallile Hansule..st.martins team! hahahahaha musimusi


igaljuhul..kõige asja point on see..et ma teen copy paste kiirelt mingitest abistavatest note'dest mis st.martins ja college of fashion saatunud on ja mida nad tahavad portfoliotes näha..ja see on sama, vahet ei ole kas sa lähed õppima moodi, kunsti, arhidektuuri, fotograafiat, animatsiooni või midagi muud:)))

PLEASE NOTE: We are just as interested in seeing your research and development work as we are in seeing your final outcomes. Please ensure your portfolio contains evidence of primary and secondary research, ideas development and experimentation with media. We want to see sketchbook/notebook pages, worksheets, working drawings/notes etc.

· Your portfolio will not be returned.

What we look for

The admissions tutors will grade your portfolio against the five criteria listed below:

1. Visualisation skills:

Include evidence in the form of drawings you have made from observation of the world around you such as landscapes, cityscapes, interiors, people and objects. (Do not rely on drawings from photographs.) Also include experimental drawings, design ideas and developments, story boards,technical design drawings and sketchbooks.

2. Research and investigative skills:

Include evidence of your interests in culture and society and how that informs your art and design work. This could take many forms such as an interest in politics, the media, history, religion,philosophy, music, theatre, cinema, literature and new technologies. Be sure that you demonstrate the way in which you have used your research to inform and contextualize your art work.

3. Creative thinking and problem solving abilities:

Include evidence of how you have identified problems and what actions you took to solve them.Organise your work so all stages of the development and decision making are evident including your reflections and evaluations

4. Use of a range of materials and processes

Include evidence that demonstrates an exploratory and experimental use of a range of different media, materials and processes.

5. An interest in art, design or related subjects:

Include evidence that demonstrates your potential to achieve the Foundation Diploma and yourcommitment to and enthusiasm for art and design study. Evidence may be in the form of ideas, notes, research, photographs and sketches and must include work you have made outside of yourcourse/school work

How to prepare your portfolio

Please read this advice as it may help you achieve your ambitions!

· Make sure you have sufficient time to prepare your portfolio properly. A well presented portfolio takes a lot of time to organise so don’t disadvantage yourself by leaving it to the last minute! Your portfolio should be organised chronologically and thematically and sketchbooks referenced to final outcomes.

· Mount work on plain white cartridge paper, avoid using black paper for mounting and don't use card as it is heavy and expensive. This may mean remounting school work.

· Labelling of work should be unobtrusive. No large labels please

· Put your most recent work at the front of the portfolio (chronological)

· Arrange your work so that the admissions tutor can easily follow how you have developed an idea from the initial research through to the finished piece (thematic)

· Large, heavy and/or three dimensional work must be presented in photographic form. The photographs should be mounted on white paper and the media, dimensions and title written neatly underneath.

· Time restraints mean we will be unable to view films, videos or DVDs. You are advised to present this work in the form of storyboards and stills.

· Make sure you have removed everything from the portfolio that is not intended for review, i.e. don’t leave in empty sketchbooks, paper scraps or other irrelevant material.

· The quality of the work is more important that the quantity

· Include your sketchbooks and reflective journals – please ensure that all sketchbooks are securely labelled on the front with your name

· If you have studied design and technology don’t forget to include this work as well

Do not included any hazardous materials such as broken glass or mirrors, sharps such as needles, chemicals or substances containing moulds. We are advised not to handle hazardous materials and discovery of such materials would prevent further examination of your portfolio.

· When you have prepared your portfolio, check it against the above recommendationsväga solvunud postitus

nagu ma vist mõnes eelmises postituses mainisin,sain St.Martinsist toreda kirja ja lugesin kiirelt läbi ja olin väga õnnelik.

Dear Applicant,

Foundation Diploma in Art and Design 2009-10 Entry - Portfolio Review

Thank you for your application to Central Saint Martins College of Art and Design, University of the Arts London. We are pleased to inform you that we shall be shortly assessing portfolio’s...


ja palju muud infot selle kohta. uuuesti vaadates avastasin et on kaasa pandud ka ättätšment.


avasin selle ilusti ja korralikult.

ja siis hakkas üllatusi lendama:)))

What happens to my application if I am rejected?

If you are not successful you will be notified, and the procedure for an offer of a place at another college will be explained. You will be expected to log on to the University wide clearing system to put forward your application for a second choice. This is solely your responsibility. This system will be based on a first come first served basis.

What happens to my portfolio?

Your portfolio will be put through the clearing system and forwarded on to your second choice. Please note that it will not be returned.


missmõttes nagu? mitte et mul oleks vaja minna vestlustele ja portfolio reviewdele ka teistesse koolidesse pärast seda??? mida tähendab et ma ei saa oma töid tagasi :D

ma tõesti ei tahaks kõiki fotosid ja maale ja sketchbooke st.martinsile ära kinkida..isegi kui ma sinna sisse peaks saama. mis ei ole ka muidugi üldse kindel asi. no täiesti lõpp!!!!!

no eks ma siis nüüd istun ja mõtlen ja nuputan et mis edasi..saata v mitte saata..minna või mitte minna..ANDA ÄRA OMA KÕIK TÖÖD või mitte ära anda:))))


Monday, December 28, 2009

Hatifnatid ja ammusest ajast lubatud pildid kahest screen printingu final piecest
vabandan niiii naljaka kvaliteedi pärast..üritasin siin suurusi ja html'e muuta ja noh, mis seal ikka...megafeil :)))Thursday, December 24, 2009

Good news

Olen läbinud esimese nö kärpimisvooru ning mind oodatakse vestlusele Central St.Martinsisse juba veebruaris. me is veeeryveery happy:)

Tuesday, December 22, 2009

Meie kallis Jazz ehk vogue.com new face of 2010

Vogue.com revealed new faces of 2010 HERE


jaa jeesjees.. minu kallis bestikas (oi kuidas ma vihkan seda sõna!:D) ilutseb seal.
niii häpppiiii
hahaha
ja ega siin midagi muud öelda ei olegi:))))

tema nr fänn!

Monday, December 21, 2009

Jim Goldberg- Open See


Jube hea on postitada siia igast toredaid asju tagantjärgi, mis mind viimasel ajal on mõtlema pannud elust ja asjadest, või liigutanud mingil määral, või muutunud seda kuidas ma asju näen ja mõtlen. Oma viimasel nädalal UK's otsustasin(tegelikult oli ka viimane aeg..kooliprojektid nõuavad selliseid asju ja ma olin koguaeg aja puudumise tõttu seda edasi lükanud) külastada taas oma ühte lemmikut galleriid The Photographer's Gallery. see asub täpselt Oxford st'l..niiet kui te keegi sattute londonisse kasvõi päevakeseks..ning olete muidugi turistilõksude keerises ja picadillys ja oxford st..ja teid huvitab fotograafia kasvõi nati-nati...siis hüpake läbi! te ei kahetse:)ütleme nii et kõik Magnum Photographers on mu maailma lemmikumad fotograafid.. kes ei tea siis tegu on Magnum photose'ga maailma kõigekõige parima( ja ilmselt kõige suuremad summad käivad läbi nende fotograafide ja piltide vahelt) fotoühendusega? tsekkk it autt ja Jim Goldberg on üks magnumi fotograafidest..niiet pole ime et ma veetsin seal oma kaks tundi..vaadates uurides ja imetledes kõike-kõike nendes ruumides. kes vähegi viitsib..klikkige igale pildile ja vaadake järgi mis see täpselt on ja mis on lugu iga pildi peal. ja asjade taga. ja lugege läbi selle teema kirjeldus ka enne. üritan kõike ikka korralikult ja ilusti edasi anda, nagu lives. üks korralik photo essay ei tee paha! votni. nautige!Open See documents the experiences of people who travel from war torn, socially and economically devastated countries, to make new lives in Europe. They have left often violent, oppressive, poverty-stricken or AIDS ravaged communities, in search of stability and the promise of a better future. Originating from Africa, Asia, Eastern Europe and the Middle East, these ‘new Europeans’ have met violence and brutality as well as hope and liberation in their new homes.

Since 2003, Magnum photographer Jim Goldberg (b.1953, USA) has been photographing and collecting stories through a range of media: Polaroids, video, written text, ephemera, large and medium format photographs. The exhibition installation reflects his dynamic approach to documentary through dense displays of images, objects and text.

The Polaroids on show have often been defaced and written on by the people they portray. The words and images combine to tell intimate stories of past and present experiences. Faces and features are sometimes scratched out, coloured in, or marked in some way. Larger-scale colour photographs depicting landscapes from the subjects’ countries of origin appear both poetic and dystopic in equal measure. One image shows a young family walking along a sunlit road, while another is of a man standing on a vast rubbish tip holding a dead goat salvaged from the debris.

Part of an ongoing project by Goldberg, Open See confronts us with the realities of migration and the conditions for desiring escape.em>