Thursday, September 27, 2012

Sportswear_project

Dear loved ones,

After my half-spontaneous Valencia trip( which I will tell you about later on) I'm back in cold & rainy London. This is my 5th september in London-town. Feels more like.. forever? But I'm happy and proud, that I've survived that long here, so I guess that's the most important thing, right?
So I started my uni. And of course got the biggest project ever. Sportswear. Mixed emotions really. First like heeeey, cool! then like "meeeh.. toooo much to do, too technical, have no freakin idea what the hell am I doing", then " i have no idea what sport + concept will i choose" annd then.. it all came to me like *pooooffffff!* and now I'm just happy with my theme and things are looking really good. At least for now. I'm sure that after tomorrows tutorial I will want to die or choose a new theme or whaaaaaaaatever. But let's just enjoy this moment, please?

So I'm doing sportswear and my starting point is skydiving. It's something I've done myself and it really is SOMETHING. + I find these aerial photographs so-so beautiful. Love-LOVE the shapes and blocks that are so strong and kind of fixed, and then clouds and the sun and the air. Oh god. Beautiful. For me it's a lot about transparency and air and movement. but also, about shapes and big locks, zips, bags and pockets. And parachute of course.

Other than sport( skydiving in my case) we had to choose a concept- something else that inspires us. That could be anything really. This project for me is a lot about close up of eyeballs( haha. YES!), trees, stairs and blurred images.  It's about same colour in different tones. Maybe a little bit of wood or leather. Surface. Strong seams.

If everything goes well then the final result will be mix of all the things above.
We are not allowed to use pattern blocks or anything 2D creating our 3D garments. We will have to present at least 2 garments + research sketchbook + 40 A4 design developments + finalised photo shoot + all work presented in a proffessional portfolio in just about 4-5 weeks. Feels insane. Especially after this crazy-long summer I had. But I'm motivated and full of ideas, so I guess there couldn't be a better start?

With all my love,
R
 I've made a new tumblr for myself for this project, where I will collect images and scanned articles/books/photographs that I've found and that inspire me / are related. Just to keep everything in one place. I know that might me a bit boring for everybody else, but I guess I can still share a link with you HERE

PS! just zoom as much as you can with this terrible blogger system. these are actually beautiful images, in my opinion, and are all about details- and it's impossible to see this way. They will be presented/ printed on fine tracing paper, attached with big silver paperclips, each page will be separated by fine and very light layout paper and all of that ( with design developments etc) will be sealed in matt plastic transparent A4 size envelope. At least that's the plan for now.
Friday, September 14, 2012

Looking back at NYFW street style

As LFW has hit off with a great baaaang!, I feel terrible that I haven't shared some of the crazy-beautiful photographs from NYFW that have caught my eye. This fashion-week-season IS extremely bold and full of graphics and 3D prints. And that's just beyond beautiful, non? I enjoy seeing photographs from all different fashion weeks- isn't that great how the street style in NYFW is completely different from what you see in London? And Paris? I guess it really defines the city in many ways.
Photographs are from around the web and there are some real eye candies. Enjoy and be ready fot LFW day2. I'm off to get some beauty sleep, before tomorrow's gym-shows-exhibitions-IKEA-DIY-party@home. haha.with all my love,
R

Thursday, September 6, 2012

Toe to toe back to back, let's go

Topeltpostitus. This never happens right. Lihtsalt selle pärast, et oli veel üks lugu mis on hüpnotiseerinud mind viimased nädalad nagu kõige ilusam luupainaja ja see vajab jagamist. See lugu ja see video on niiinii ilusad ja puhtad. Ja nii contemporary. Nii tänapäevane ja õiges suunas liikuv. Usun et see bänd üldse on hea contemporary muusika peegeldus praeguses hetkes ja et it's gonna be huge.

Kui te seda videot HD peal ja full screeni peal ei vaata siis te olete igavad ja nõmedad ja ei tea mis on hea asi haha. Või siis mitte nii karmilt. Aga ilus on! nautige.Triangles are my favorite shape
Three points where two lines meet.


All I see is fireworks/ supahlong pics+muss post


Hei Armsad,

Sügis on kätte jõudnud nii märkamatult, et usun et teilegi tuli see üllatusena. Ma olen omadega nüüd nii kaugel, et tunnistan sügise tulekut ja paljaste jalgadega õue niisama küll ei lähe. ja pintsaku alla panen sooja kampsuni ja salli ka kaela. Et ei külmetaks:) Soovitan teile ka. Natsa kurb on ka, sest selle aasta suvi on olnud eriti mõnus ja magus ja seiklusrohke ja mul on olnud rõõm seda jagada nii paljude uute superfantastiliste inimestega enda elus. Ja muidugi vanadega ka:) 
Kuna sügis on käes ja mul on korralik ports sügispilte ka, siis tundub õige teha viimased suvekokkuvõtted piltide ja instagrami näol.
Ehk siis, siit ka hunnik pilte mis on jagatud kolmeks maailmatoredaks sündmuseks/ajaks ja näitavad minu viimaseid toimetamisi siin.

1. Viimane nädalavahetus Tallinnas enne Londonisse ümber-kolima minemist. OKO superb õhtusöök maailma ilusaima ilma ja suure-lõbusa seltskonnaga. Ja puhkusehetked Susani ja Mareku juures Käsmus. Öösel saunatamine ja varahommikul õue tekiga magama minemine ning lillulaulu peale ärkamine. Mareku tehtud hommikusöögipannkoogid ja seenel käik Proseccoga. Kuttide kalapüük ja mini-piknik Käsmu järve ääres. Palja jalu Võsu poes pläterdamine jäätis käes ja päikseloojangul Tallinnasse tagasi sõit. Ma usun, et need kaks päeva olid mu suve KÕIGE õnnelikumad päevad. Olin täpselt selline inimene nagu ma tahan olla ning kõik oli täiuslik.

Naljakas kuidas elu ikka keerdkäike viskab ette. Alles mõned kuud tagasi mainisin poole sõnaga susani blogi ja avaldasin arvamust, kui toreda inimesega tegemist on ja selle suvega on temast ja tema maailmakhuulimast abikaasast saanud väärt-väärt sõbrad. Ilusad inimesed seest ja väljast!

2. Eelmine nädalavahetus. Ärasaatmispidu Cabaret Rhizomes ning nädalavahetus Helsingis, kus ma btw, polnud käinud aaaaaaaastaid. Titena vast viimati niimoodi korralikult. Päev omaette uitamist ja 10kesi vähisööma saare peal kuhu sai eriti armsa paadiga ja edasi Helsingi ööelu avastamine. Ja eriti päikseline pühapäev. ja soe! Supermõnus ja täiuslik lõpp suvele:)


 3. Last but not least. Viimased kokkukorjatud hetked suvest. Kvaliteetaeg õepoegadega. Rohkelt Pärnut ja töösse mattunud Bussi-poiste külastamised. Facehunteri/Yvani Tallinan trip. Kodu ja kassid. vaarikakorjamine paldiskis. :)
Soundtrackiks midagi teistusugusemat kuid mulle südamelähedast ja kallist. Nimelt minu läbi aegade kõige parema sõbra Ron'i tüdruksõber ja minu hea sõbranna Kelly uus singel ja video. Musitan kallistan ja soovin kõige kõrgemat lendu talle. Vaadake ja nautige kallid teie ka :)